Fakulta sociálnych vied UCM v Trnave (FSV UCM), Trnavský samosprávny kraj (TTSK) aj s podporou Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) zorganizovali Olympiádu o krajskej samospráve. Do súťaže sa prihlásilo 21 tímov zložených zo študentov stredných škôl na území kraja. Sedem z nich postúpilo do finále, ktoré sa uskutočnilo v utorok 6. 6. 2023 v Aule Fakulty sociálnych vied UCM v Trnave.

Olympiáda o krajskej samospráve je jediné a unikátne podujatie svojho druhu na Slovensku. Jej zámerom je dostať do povedomia študentov stredných škôl problematiku fungovania verejnej správy na Slovensku, so zameraním na regionálnu úroveň. Cieľom je zvýšiť povedomie o existencii a prínose samosprávnych krajov na Slovensku pre spoločnosť, a v rámci pilotného projektu pozitívne prezentovať činnosť Trnavského samosprávneho kraja.

Finálové kolo prebiehalo vyrovnaným súperením vedomostí žiakov na témy a problematiku z oblasti fungovania krajskej samosprávy. Súťažiaci absolvovali dve finálové kolá. Prvé kolo finále sa skladalo z 20 otázok zameraných na proces kreovania ako aj fungovania krajskej samosprávy, volieb do orgánov Trnavského samosprávneho kraja, ale taktiež aj jednotlivých oblastí pôsobnosti TTSK. Druhé finálové kolo sa skladalo z 10 otázok, ktoré sa týkali aktuálneho diania v oblasti TTSK s vizuálnymi prvkami ako boli fotografie, mapy a podobne. Po zrátaní bodov vznikla zaujímavá situácia a organizátori museli pristúpiť k rozstrelovej otázke, ktorá následne rozhodla o víťazovi Olympiády o krajskej samospráve. Porota na základe bodového hodnotenia určila výsledné poradie a na prvých troch miestach sa umiestnili nasledovné stredné školy:

 

Poradie umiestnenia tímu Názov tímu
1. GAM

Gymnázium Angely Merici Trnava

2. MGYM SKALICA

Gymnázium F.V. Sasinka Skalica

3. GJM- Gang

Gymnázium Janka Matúšku v Galante

Do finále sa prebojovali:

  • Gymnázium Vojtecha Mihálika Sereď – s tímom KIKALA
  • Gymnázium Janka Matúšku v Galante- s tímom GJM-gang
  • Stredná odborná škola obchodu a služieb Galanta- s tímom Agenti SOŠOAS
  • Gymnázium F.V. Sasinka Skalica- s tímom MGYM Skalica
  • Gymnázium Pierra de Coubertina Piešťany- s tímom BARLOLAMAČI
  • Gymnázium Angely Merici Trnava- s tímom GAM
  • Gymnázium Jána Hollého Trnava-  s tímom Johnny Naked

 

Všetky informácie ohľadom olympiády nájdete na stránke www.fsvucm.sk/ooks/

Na zlepšenie našich služieb používame cookies. View more
Akceptovať